TSW-105-05-G-S
DigiKey Part Number
SAM1013-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TSW-105-05-G-S
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TSW-105-05-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.130" (3.30mm)
Series
Overall Contact Length
0.335" (8.51mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Additional Resources
In-Stock: 1.947
Factory Stock: 1.225
Alternate Length
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
In-Stock: 302
CONN HEADER VERT 49POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 48POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 47POS 2.54MM
In-Stock: 100
CONN HEADER VERT 46POS 2.54MM