TMM-150-01-T-D-SM
DigiKey Part Number
SAM1171-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-150-01-T-D-SM
Description
CONN HEADER SMD 100POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 100 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-150-01-T-D-SM Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact
Shrouding
Unshrouded
Base Product Number
Mounting Type
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 271
Factory Stock: 3.610
Check for Additional Incoming Stock
Tube
QuantityUnit PriceExt Price
Alternate Length
CONN HEADER SMD 98POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 96POS 2MM
In-Stock: 0
CONN HEADER SMD 94POS 2MM
CONN HEADER SMD 92POS 2MM
CONN HEADER SMD 90POS 2MM