TLW-135-06-G-S
DigiKey Part Number
SAM1100-35-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-135-06-G-S
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 35 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
TLW-135-06-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Additional Resources
Value Added Item
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 883
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM