TLW-105-06-G-S
DigiKey Part Number
SAM1100-05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TLW-105-06-G-S
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TLW-105-06-G-S Models
Category
Contact Length - Mating
0.105" (2.67mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.135" (3.43mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
1
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 303
Factory Stock: 2.525
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
In-Stock: 883
CONN HEADER VERT 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 37POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM