Image for STMM-120-02-S-D-RA is not available
STMM-120-02-S-D-RA
DigiKey Part Number
STMM-120-02-S-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STMM-120-02-S-D-RA
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STMM-120-02-S-D-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Tube
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Features
Keying Slot
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A