ST4-40-2.50-L-D-P-TR
DigiKey Part Number
SAM14636TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14636CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM14636DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST4-40-2.50-L-D-P-TR
Description
CONN HDR 80POS SMD GOLD
Detailed Description
80 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ST4-40-2.50-L-D-P-TR Models
Mated Stacking Heights
5.5mm, 6mm
Height Above Board
0.180" (4.57mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)