SSW-104-01-S-S
DigiKey Part Number
SAM1211-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSW-104-01-S-S
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SSW-104-01-S-S Models
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
4.7A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 415
Factory Stock: 2.200
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 93
CONN RCPT 49POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 395
CONN RCPT 47POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 395
CONN RCPT 46POS 0.1 GOLD PCB