SSW-104-01-G-D
DigiKey Part Number
SAM1208-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSW-104-01-G-D
Description
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
SSW-104-01-G-D Models
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Finish - Post
Gold
Current Rating (Amps)
4.7A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post
3.00µin (0.076µm)
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 4.268
Factory Stock: 495
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 100POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 5152
CONN RCPT 98POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 96POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 92POS 0.1 GOLD PCB