SSQ-104-01-T-S
DigiKey Part Number
SAM1184-04-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SSQ-104-01-T-S
Description
CONN RCPT 4POS 0.1 TIN PCB
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SSQ-104-01-T-S Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Part Status
Active
Contact Length - Post
0.104" (2.64mm)
Connector Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Type
Forked
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board or Cable
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Voltage Rating
465VAC, 655VDC
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Square
Number of Rows
1
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 3.930
Factory Stock: 679
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 50POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 754
CONN RCPT 49POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 48POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 47POS 0.1 TIN PCB
CONN RCPT 46POS 0.1 TIN PCB