SNT-100-YW-T
SNT-100-YW-T
SNT-100-YW-T
DigiKey Part Number
SAM15271-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNT-100-YW-T
Description
SHUNT JUMPERS
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Yellow Open Top 0.100" (2.54mm) Tin
EDA/CAD Models
SNT-100-YW-T Models
Category
Pitch
0.100" (2.54mm)
Height
0.240" (6.10mm)
Series
Contact Finish
Tin
Color
Yellow
Current Rating (Amps)
4.3A per Contact