SNT-100-BL-G
DigiKey Part Number
SAM10725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SNT-100-BL-G
Description
CONN SHUNT 2POS
Detailed Description
2 (1 x 2) Position Shunt Connector Blue Open Top 0.100" (2.54mm) Gold
EDA/CAD Models
SNT-100-BL-G Models
Category
Height
0.240" (6.10mm)
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Color
Blue
Current Rating (Amps)
4.3A per Contact
Number of Positions or Pins (Grid)
2 (1 x 2)
Base Product Number
Pitch
0.100" (2.54mm)