SL-132-TT-11
SL-132-TT-11
SL-132-TT-11
DigiKey Part Number
SAM1109-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-132-TT-11
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 TIN PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin
EDA/CAD Models
SL-132-TT-11 Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.132" (3.35mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.108" (2.75mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
1
Base Product Number
Mounting Type
Through Hole
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 628
Check for Additional Incoming Stock
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 31POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 30POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 29POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 0
CONN RCPT 28POS 0.1 TIN PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 27POS 0.1 TIN PCB