SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR
DigiKey Part Number
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P R/A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount, Right Angle Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SEAF-50-01-L-08-2-RA-GP-K-TR Models
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Height Above Board
0.511" (12.99mm)
Number of Positions
400
Base Product Number
Pitch
0.050" (1.27mm)