QFS-052-04.25-L-D-A-P
DigiKey Part Number
QFS-052-04.25-L-D-A-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QFS-052-04.25-L-D-A-P
Description
CONN RCPT 104POS SMD GOLD
Detailed Description
104 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
QFS-052-04.25-L-D-A-P Models
Features
Board Guide, Ground Bus (Plane), Pick and Place
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 11mm, 14mm
Number of Positions
104
Height Above Board
0.278" (7.06mm)
Pitch
0.025" (0.64mm)