PCIE-098-02-F-D-RA
PCIE-098-02-F-D-RA
PCIE-098-02-F-D-RA
DigiKey Part Number
SAM9744-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-098-02-F-D-RA
Description
CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
PCIE-098-02-F-D-RA Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
98
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.039" (1.00mm)