PCIE-064-02-S-D-RA
PCIE-064-02-S-D-RA
PCIE-064-02-S-D-RA
DigiKey Part Number
PCIE-064-02-S-D-RA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCIE-064-02-S-D-RA
Description
CONN PCI EXP FMALE 64POS 0.039
Detailed Description
64 Position Female Connector PCI Express™ Gold 0.039" (1.00mm) Black
EDA/CAD Models
PCIE-064-02-S-D-RA Models
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
64
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch
0.039" (1.00mm)