MTSW-110-22-L-S-440
DigiKey Part Number
MTSW-110-22-L-S-440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-110-22-L-S-440
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-110-22-L-S-440 Models
Category
Contact Length - Mating
0.440" (11.17mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.630" (16.00mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A