Image for MTSW-108-09-G-D-380 is not available
MTSW-108-09-G-D-380
DigiKey Part Number
MTSW-108-09-G-D-380-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-108-09-G-D-380
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-108-09-G-D-380 Models
Category
Contact Length - Mating
0.380" (9.65mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.250" (6.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A