Image for MTSW-102-23-S-S-220 is not available
MTSW-102-23-S-S-220
DigiKey Part Number
612-MTSW-102-23-S-S-220-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-23-S-S-220
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-23-S-S-220 Models
Category
Contact Length - Mating
0.220" (5.59mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Series
Overall Contact Length
0.445" (11.30mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A