Image for MTSW-102-09-G-D-510 is not available
MTSW-102-09-G-D-510
DigiKey Part Number
MTSW-102-09-G-D-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTSW-102-09-G-D-510
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTSW-102-09-G-D-510 Models
Category
Contact Length - Mating
0.510" (12.95mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
10.0µin (0.25µm)
Pitch - Mating
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A