Image for MTMM-120-10-F-D-390 is not available
MTMM-120-10-F-D-390
DigiKey Part Number
612-MTMM-120-10-F-D-390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-120-10-F-D-390
Description
"VARIABLE POST HEIGHT HEADER STR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.390" (9.91mm)
Series
Contact Length - Post
0.106" (2.69mm)
Overall Contact Length
0.555" (14.10mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A