Image for MTMM-120-03-S-D-126 is not available
MTMM-120-03-S-D-126
DigiKey Part Number
MTMM-120-03-S-D-126-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-120-03-S-D-126
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-120-03-S-D-126 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Series
Contact Length - Post
0.117" (2.97mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A