Image for MTMM-110-04-S-D-115 is not available
MTMM-110-04-S-D-115
DigiKey Part Number
MTMM-110-04-S-D-115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-S-D-115
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-S-D-115 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.115" (2.92mm)
Series
Contact Length - Post
0.149" (3.78mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A