Image for MTMM-110-04-L-D-140 is not available
MTMM-110-04-L-D-140
DigiKey Part Number
MTMM-110-04-L-D-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-04-L-D-140
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-04-L-D-140 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Series
Contact Length - Post
0.124" (3.15mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A