MTMM-108-04-L-D-120
DigiKey Part Number
MTMM-108-04-L-D-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-108-04-L-D-120
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-108-04-L-D-120 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.144" (3.66mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A