Image for MTMM-105-09-TM-D-130 is not available
MTMM-105-09-TM-D-130
DigiKey Part Number
MTMM-105-09-TM-D-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-09-TM-D-130
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-09-TM-D-130 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.346" (8.79mm)
Overall Contact Length
0.535" (13.59mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A