Image for MTMM-105-07-G-S-300 is not available
MTMM-105-07-G-S-300
DigiKey Part Number
612-MTMM-105-07-G-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-07-G-S-300
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-07-G-S-300 Models
Category
Contact Length - Mating
0.300" (7.62mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.097" (2.47mm)
Series
Overall Contact Length
0.456" (11.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A