Image for MTMM-105-05-T-D-159 is not available
MTMM-105-05-T-D-159
DigiKey Part Number
MTMM-105-05-T-D-159-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-05-T-D-159
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-05-T-D-159 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.159" (4.04mm)
Series
Contact Length - Post
0.159" (4.05mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A