Image for MTMM-105-03-S-D-160 is not available
MTMM-105-03-S-D-160
DigiKey Part Number
MTMM-105-03-S-D-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-03-S-D-160
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-03-S-D-160 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Series
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A