Image for MTMM-105-03-F-S-140 is not available
MTMM-105-03-F-S-140
DigiKey Part Number
MTMM-105-03-F-S-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-03-F-S-140
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-03-F-S-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.103" (2.62mm)
Series
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A