Image for MTMM-105-02-F-S-115 is not available
MTMM-105-02-F-S-115
DigiKey Part Number
MTMM-105-02-F-S-115-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-02-F-S-115
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 5 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-02-F-S-115 Models
Category
Contact Length - Mating
0.115" (2.92mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.081" (2.06mm)
Series
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A