Image for MTMM-104-05-S-S-140 is not available
MTMM-104-05-S-S-140
DigiKey Part Number
MTMM-104-05-S-S-140-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-05-S-S-140
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 4 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-05-S-S-140 Models
Category
Contact Length - Mating
0.140" (3.56mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.178" (4.52mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A