Image for MTMM-104-04-T-D-180 is not available
MTMM-104-04-T-D-180
DigiKey Part Number
MTMM-104-04-T-D-180-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-04-T-D-180
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-04-T-D-180 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.180" (4.57mm)
Series
Contact Length - Post
0.084" (2.13mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A