MTMM-104-02-S-D-125
DigiKey Part Number
MTMM-104-02-S-D-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-02-S-D-125
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-02-S-D-125 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Series
Contact Length - Post
0.071" (1.80mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A