MTMM-103-04-SM-S-150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
3M
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 3 position 0.079" (2.00mm)
MTMM-103-04-SM-S-150
DigiKey Part Number
MTMM-103-04-SM-S-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-04-SM-S-150
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-103-04-SM-S-150 Models
Category
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Series
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A