Image for MTMM-103-03-T-D-160 is not available
MTMM-103-03-T-D-160
DigiKey Part Number
MTMM-103-03-T-D-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-03-T-D-160
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTMM-103-03-T-D-160 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Series
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A