MTMM-103-03-L-D-160
DigiKey Part Number
MTMM-103-03-L-D-160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-103-03-L-D-160
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-103-03-L-D-160 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.160" (4.06mm)
Series
Contact Length - Post
0.083" (2.11mm)
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A