Image for MTMM-102-02-T-S-130 is not available
MTMM-102-02-T-S-130
DigiKey Part Number
MTMM-102-02-T-S-130-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-102-02-T-S-130
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-102-02-T-S-130 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.066" (1.68mm)
Overall Contact Length
0.255" (6.48mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A