MTLW-116-06-G-S-125
DigiKey Part Number
612-MTLW-116-06-G-S-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-116-06-G-S-125
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-116-06-G-S-125 Models
Category
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.115" (2.92mm)
Series
Overall Contact Length
0.300" (7.62mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact