Image for MTLW-113-07-F-D-280 is not available
MTLW-113-07-F-D-280
DigiKey Part Number
MTLW-113-07-F-D-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-113-07-F-D-280
Description
CONN HEADER VERT 26POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 26 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-113-07-F-D-280 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact