Image for MTLW-102-07-H-S-280 is not available
MTLW-102-07-H-S-280
DigiKey Part Number
MTLW-102-07-H-S-280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-102-07-H-S-280
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 2 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-102-07-H-S-280 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact