MPT-04-6.30-03-L-V
MPT-04-6.30-03-L-V
MPT-04-6.30-03-L-V
DigiKey Part Number
SAM9729-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPT-04-6.30-03-L-V
Description
CONN HDR 4POS 5.00MM PCB SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Header, Male Blades Connector Solder 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPT-04-6.30-03-L-V Models
Number of Positions
4
Voltage Rating
812 V
Pitch
0.197" (5.00mm)
Current Rating (Amps)
30 A
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C