Image for HW-23-08-T-D-250-SM-A is not available
HW-23-08-T-D-250-SM-A
DigiKey Part Number
612-HW-23-08-T-D-250-SM-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-23-08-T-D-250-SM-A
Description
CONN HDR 46POS 0.1 STACK SMD TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
46 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-23-08-T-D-250-SM-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.465" (11.811mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.215" (5.461mm)
Series
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
46
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Color
Black
Number of Rows
2
Base Product Number
Row Spacing
0.100" (2.54mm)