Image for HW-06-10-L-D-457-SM-LC is not available
HW-06-10-L-D-457-SM-LC
DigiKey Part Number
612-HW-06-10-L-D-457-SM-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HW-06-10-L-D-457-SM-LC
Description
CONN HDR 12POS 0.1 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HW-06-10-L-D-457-SM-LC Models
Category
Length - Overall Pin
0.765" (19.431mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.308" (7.823mm)
Series
Length - Stack Height
0.457" (11.608mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
12
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)