Image for HMTSW-104-09-G-D-530 is not available
HMTSW-104-09-G-D-530
DigiKey Part Number
HMTSW-104-09-G-D-530-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HMTSW-104-09-G-D-530
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
HMTSW-104-09-G-D-530 Models
Category
Contact Length - Mating
0.530" (13.46mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Overall Contact Length
0.730" (18.54mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
3A