HLCD-50-06.00-TD-TH-2 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 14
Datasheet
100 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed 0.500' (152.40mm, 6.00")
HLCD-50-06.00-TD-TH-2
DigiKey Part Number
612-HLCD-50-06.00-TD-TH-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-50-06.00-TD-TH-2
Description
CBL ASS SELF-MATE 100POS 6" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-50-06.00-TD-TH-2 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic, Reversed
Contact Finish
Gold
Number of Positions
100
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)