HLCD-40-24.00-TR-TR-1
DigiKey Part Number
612-HLCD-40-24.00-TR-TR-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-40-24.00-TR-TR-1
Description
CBL ASS HDR SELF-MATE 80POS 24"
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
80 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic 2.00' (609.60mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-40-24.00-TR-TR-1 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
2.00' (609.60mm)
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Shielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Contact Finish
Gold
Number of Positions
80
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)