HLCD-30-40.00-TR-TR-1 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
60 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic 3.33' (1.02m)
HLCD-30-40.00-TR-TR-1
HLCD-30-40.00-TR-TR-1
DigiKey Part Number
612-HLCD-30-40.00-TR-TR-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-30-40.00-TR-TR-1
Description
CBL ASSM SELF-MATE 60POS 40" HDR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HLCD-30-40.00-TR-TR-1 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Length
3.33' (1.02m)
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)