HLCD-20-06.00-TR-TR-1
DigiKey Part Number
612-HLCD-20-06.00-TR-TR-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLCD-20-06.00-TR-TR-1
Description
CBL ASSM SELF-MATE 40POS 6" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic 0.500' (152.40mm, 6.00")
EDA/CAD Models
HLCD-20-06.00-TR-TR-1 Models
Category
Pitch - Cable
0.010" (0.25mm)
Length
0.500' (152.40mm, 6.00")
Connector Type
Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic to Self Mating, Non-Gendered, Hermaphroditic
Pitch - Connector
0.020" (0.50mm)