FTSH-120-01-F-D
DigiKey Part Number
SAM10514-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FTSH-120-01-F-D
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 40 position 0.050" (1.27mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FTSH-120-01-F-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.309" (7.86mm)
Part Status
Active
Insulation Height
0.099" (2.51mm)
Connector Type
Contact Shape
Square
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3.4A per Contact